Jak správně usušit dřevo na topení
Je důležité, aby dřevo pořádně vyschlo, než s ním budete topit. Čím je topivo sušší, tím lépe hoří.
Je důležité, aby dřevo pořádně vyschlo, než s ním budete topit. Čím je topivo sušší, tím lépe hoří.
Pokud si dřevo na topení připravujete sami, je potřeba začít velmi brzy, nejlépe už v po Novém roce. Dřevo nařežte na krátké špalíky, které později (třeba během léta) naštípete a uskladníte na nějakém suchém, ale dobře větraném místě, ideálně venku pod stříškou. Ze dřeva se musí odpařit hodně vody, takže je nejlepší ho skladovat někde, kde se k němu dostane vzduch a slunce. Dřevo by mělo mít maximálně kolem 20 % vlhkosti. Ideální doba vysušení je cca 18 měsíců.
Dostatečně vyschlé dřevo poznáte podle toho, že polínka vydávají ”zpěvný” zvuk, když jimi poklepete o sebe. Můžete také zabalit jedno poleno do igelitového sáčku a nechat ho několik hodin v teplé místnosti. Jestliže je dřevo stále příliš vlhké, sáček se zevnitř orosí. Dobře proschlé dřevo také poznáte podle charakteristických prasklin.
Nejlepší dřevo na topení v kamnech nebo krbu získáte z buku, dubu, jasanu, javoru, jeřábu a břízy. Mnozí dávají přednost měkkému dřevu jehličnanů, protože hezky praská, ale takové dřevo je hodně smolné, velice rychle shoří, má podstatně nižší výhřevnost, při hoření vznikají jiskry, které mohou snadno způsobit požár a mohou znečistit přední sklokeramickou desku, která se poté musí mechanicky očistit (škrabkou na sklokeramiku).